The Diaper Diaries

but hopefully not full of crap

Frugal Fridays- Grocery Tip August 2, 2007

Filed under: Frugal Fridays — thediaperdiaries @ 10:16 pm

frugalfridays.jpg I am always looking for ways to save at the grocery store. I once attended a seminar on how to get your groceries for ridiculously cheap, sometimes free. It involved cutting tons of coupons, checking out lots of circulars, buying in bulk and traveling all over town to different stores. As much as I would love to get $160 worth of groceries for $5.75, I don’t have the time or energy for all that.

My tip is much simpler, but probably won’t save you near as much. It will save you some though and here at The Diaper Diaries, every nickel counts. I am a coupon cutter, but sometimes coupons are confusing. Like, is it a good deal to save $0.40 on 3 things of dish-washing detergent. It could be. The price on groceries isn’t really what matters. It is the price per unit that tells you if you are getting a good deal. This tells you how much each item costs per pound, ounce, stick, whatever.

Thankfully, most grocery stores make this easy for you these days. If you look at the tiny print on the price label on the shelf below the item, it usually list this. If not, a calculator can figure it out for you. Sometimes, the bigger package is cheaper, but sometimes it isn’t. Often times the store brand is cheapest, but sometimes if a name brand is on sale, it’s cheaper. Sometimes the coupon saves you money, but if another brand is cheaper without the coupon, the coupon ain’t doin’ you no good.

The point is, the price per unit is key and will help keep you frugal at the grocery store. You may also save yourself some gas in not having to chase all over town trying to find the best deal on toilet paper.

Advertisements
 

2 Responses to “Frugal Fridays- Grocery Tip”

  1. georgiamom Says:

    Once again, great minds think alike! I use this tip all the time. I mostly shop at Publix (which is not the cheapest, but the closest). I do my big 2 week shopping trip at Walmart for most of stuff, but then weekly I drive about 1 mile to my closet Publix for produce, meats and dairy (better quality and selection). When I’m there I will almost always buy the Publix brand of an item. I find I like the store brand better than and name brand, in most cases. But, there’s a trick! Sometimes the store brand is MORE expensive than the name brand and the only way to check that is the price per item. So there you have it, another penny saved!

    Good tip!

    Georgia Mom

  2. mom2fur Says:

    Checking the unit price is a smart idea! It really is the only way to be sure of what you’re paying. As far as coupons, I’m an avid couponer. Really, it’s a hobby of mine and I probably spend an hour or two a week on them. But…that hour or two usually saves me about $40-$50 at the grocery. Last I looked, few jobs paid you $25/hour.
    But if you don’t want to go nuts over coupons, I’d only hold onto ones for items you buy frequently. Try to combine coupons with sales. If a coupon/sale combo gets you something for an excellent price (half off is best), and it is something that ‘keeps’ then go for it.
    As far as running all over the countryside to save at different stores, gas prices these days sure discourage that. I stick to two main grocery stores, plus I’ll pick up things ‘here and there’ if I happen to be there. (Around here, Target has much lower prices than anyone else on ‘shelf’ food.)
    Oh, one more thing: if you see some great coupons in the Sunday paper, say a good deal on diapers, it pays to buy another Sunday paper to get a second set of coupons!


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s